Dołącz do Klubu Pogotowia Dietetycznego i zgarniaj najświeższe rabaty 😊✨ https://www.facebook.com/groups/klubpdfit
Koleżanka powiedziała, że nie powinno się jeść białego pieczywa, kolega żywi się tylko warzywami, a na Instagramie pod niebiosa zachwalają komosę ryżową? Nic dziwnego, że można się w tych poradach pogubić. Kilka lat temu za absolutne zło były uważane ziemniaki, dziś wiele dietetyków mówi, że są zdrowe i sycące. To w końcu jak to jest - co jeść, a czego nie jeść?
Co jeść, aby być zdrowym?
Jak to często bywa, odpowiedź jest zaskakująco prosta: to zależy. A dokładniej mówiąc: to zależy, na czym Ci najbardziej zależy. Jeśli na zdrowiu, to chcieliśmy Ci przedstawić wpisaną na listę ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO dietę śródziemnomorską. Pojęcie diety śródziemnomorskiej zostało wprowadzone przez fizjologa Ancela Keysa, który badał jej wpływ na występowanie chorób sercowo-naczyniowych. Liczne badania naukowe potwierdzają, że spożywanie diety śródziemnomorskiej owocuje wieloma korzyściami zdrowotnymi. Zawarte w niej tłuszcze roślinne, antyoksydanty, składniki mineralne i błonnik korzystnie wpływają na poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. Dzięki temu dieta śródziemnomorska ogranicza występowanie popularnych chorób cywilizacyjnych, takich jak miażdżyca, cukrzyca typu 2, zawał serca, Alzheimer czy udar. Skutecznie pomaga także w odchudzaniu i utrzymaniu szczupłej sylwetki.
Jak opóźnić starzenie?
Czy dieta może opóźniać procesy starzenia? Okazuje się, że jak najbardziej. Aby dłużej pozostać młodym, warto ograniczyć spożycie cukru i wprowadzić do diety zdrowe tłuszcze oraz antyoksydanty. Dlaczego cukier przyspiesza starzenie? Robi to na wiele sposobów. Uszkadza włókna białkowe w skórze, a także przyspiesza rozkład kolagenu i elastyny. W efekcie skóra staje się bardziej wiotka i mniej elastyczna. Dalej wspomnieliśmy o zdrowych tłuszczach. Najbardziej korzystne dla naszego organizmu są nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Antyoksydanty to natomiast inaczej zwane przeciwutleniacze. Spowalniają one reakcje utleniania w organizmie i przeciwdziałają namnażaniu wolnych rodników. Wolne rodniki przyspieszają proces starzenia się i zwiększają ryzyko powstawania chorób.
Gdzie jest najwięcej antyoksydantów?
Najwięcej antyoksydantów znajdziesz w owocach (np. malinach, borówkach, śliwkach), warzywach (np. burakach, jarmużu, rzodkiewce), orzechach, produktach pełnoziarnistych, a nawet niektórych mięsach i rybach. Czy antyoksydanty trzeba suplementować? Część z nich nasz organizm produkuje sam (antyoksydanty endogenne). To na przykład koenzym Q10 i melatonina. Część musimy dostarczyć z pożywieniem (antyoksydanty egzogenne). Należą do nich m.in. witamina C, A (w wątróbce, jajach, marchewce), E (w olejach roślinnych i nasionach), karotenoidy (beta-karoten w pietruszce, luteina w szpinaku), cynk, selen, flawonoidy (w owocach cytrusowych). Antyoksydanty znajdziemy nie tylko w produktach spożywczych, ale i przyprawach takich jak cynamon, bazylia, kurkuma, oregano. O zdolnościach przeciwutleniających mówi skala ORAC. Im wyższy współczynnik ORAC w 100 g produktu, tym silniejsza dawka zawartych w nich antyoksydantów. Wszystkie wymienione wyżej składniki znajdziesz w naszej diecie śródziemnomorskiej.
Co je się na diecie śródziemnomorskiej?
Wybierając dietę śródziemnomorską, możesz poczuć się jak na wakacjach. Odkryjesz różnorodność warzyw i owoców oraz przepisów bogatych w zdrowe oleje, ryby i mięsa. Najważniejszą zaletą diety śródziemnomorskiej jest jednak to, że dzięki niej poczujesz się lekko i zdrowo. Nabierzesz mnóstwa energii, łatwiej zbudujesz kondycję fizyczną, poprawi się stan Twojej cery, paznokci i włosów. W diecie śródziemnomorskiej nie znajdziesz przetworzonych produktów, które zatruwają Twój organizm ani cukru, który przyspiesza Twoje starzenie. Pozbędziesz się także przewlekłego stanu zapalnego, jeśli tylko ograniczysz kawę i alkohol. Polecamy przetestowanie naszej diety śródziemnomorskiej, która stała się absolutnym hitem. Mamy nadzieję, że posmakuje również Tobie.